Меню
Остання редакція: 11 серпня 2019

Досвід багаторічної роботи за системою контролю якості GMP.

Співвласники ТОВ «Відроження» м.Любар Житомирської області перебували з робочою поїздкою в Уманському районі, та запропонували приєднатися до них  викладачу кафедри технології зберігання і переробки зерна Ткаченку Геннадію. Місцем зустрічі був обраний музей мотоциклів вироблених у часи СРСР “ZASTAVA”.

Основною метою поїздки Геннадія Ткаченка на виробничі потужності ТОВ «Відроження» було вказати на точне місце розташування датчиків волості зерна, температури зерна та робочих газів, рівня зерна, відносної вологості робочих газів… Перебуваючи на передовому підприємстві галузі, що входить у трійку лідерів за об’ємами переробки в Україні, можливо перейняти досвід для власного професійного зростання та передачі його студентам. Важливим етапом у розвитку підприємства був візит міжнародного експерта з питань проходження акредитації за стандартами  GMP.       

 Для більшості зернопереробних підприємств України значним викликом є перехід на систему  HACCP (англ. Hazard Analysis and Critical Control Point) — система аналізу ризиків, небезпечних чинників і контролю критичних точок. Система НАССР є науково обґрунтованою, що дозволяє гарантувати виробництво безпечної продукції шляхом ідентифікації й контролю небезпечних чинників. Маслопресовий завод ТОВ «Відроження» м.Любар Житомирської області декілька років працює за системою контролю розробленою для медичних виробництв.

Належна виробнича практика (НВП) - Good Manufacturing Practice (GMP) — це частина системи забезпечення якості, котра гарантує, що продукція виробляється і контролюється за стандартами якості, згідно з торговельною ліцензією, та відповідає її призначенню. Правила GMP призначено для зниження ризику у використанні будь-якої фармацевтичної продукції, котрий неможливо повністю усунути тестуванням готової продукції. Принципи та правила GMP є обов'язковими для всіх країн — членів ЄС. Настанови з GMP визначають мінімальні норми, яких повинні чітко дотримуватися виробники.

Значних матеріальних затрат потребувала заміна асфальтної підлоги на полірований бетон у зерносховищах та складах готової продукції. Асфальтована підлога має кращі теплоізоляційні властивості та дозволяє зберігати зерно за вищої вологості, проте має пористу структуру, де можуть розвиватися мікроорганізми. Шкідливі речовини, що входять до складу асфальту, та складність його дезінфекції унеможливлюють його  застосування для харчових виробництв. Стіни цеху та складів потрібно вкрити гладкою плиткою. На входах та в’їздах у всі приміщення розташовані коврики з дезінфікуючими розчинами.  Територію необхідно огородити від проникнення собак та котів. Перебування собак на території заборонене. Коти знищують мишей , тому вони дозволяються за умови чіпування, глистування… Миші дозволяється виловлювати виключно живими. Всі мишоловки пронумеровані, місця їх розміщення визначені на плані підприємства. Найваще на на зернопереробних підприємствах боротися з птахами. Вони розповсюджують безліч хвороб та долають значні відстані. Способи їх відлякування малоефективні: макети хижих птахів, світло-шумові пристрої, полювання… Найефективніший та найскладніший спосіб – позбавлення їх кормової бази. Інструмент та засоби індивідуального захисту в різних структурних підрозділів повинні зберігатися  окремо.

Необхідно просторово ізолювати лінії сировини та готової продукції. Важливим показником є заключенні договори зі сторонніми організаціями на проведення дезінфекції, знищення мишей, вивезення сміття, утилізацію відходів… Вимог до підприємства надзвичайно багато для висвітлення в одній статті.     

   

Геннадій Ткаченко, викладач 

кафедри технології зберігання і переробки зерна

 

Співвласники ТОВ «Відроження» м.Любар Житомирської області перебували з робочою поїздкою в Уманському районі, та запропонували приєднатися до них викладачу кафедри технології зберігання і переробки зерна Ткаченку Геннадію.