Меню
Остання редакція: 25 листопада 2021

Альтернатівні види палива - це вигідно

Викладач кафедри технології зберігання і переробки зерна  Геннадій Ткаченко  був запрошений для консультацій з оптимізації роботи зерносушарок на альтернативних видах палива  на базі олієпресового заводу АФ «Відродження» с. Громада Любарського району Житомирської області.

У минулому використання альтернативних видів палива було питанням зниження собівартості продукції. Сьогодні це питання виживання, як окремих підприємств так цілої держави. Вартість природного газу для підприємств перевищує 30 грн/м3. Витрати газу для сушіння одного т/% в зерносушарках баштового та модульного (американки) типу за від’ємних температур можуть перевищувати 2 м3. Таким чином на сушіння 1т/%  лише витрати на природний газ становлять понад 60-70 грн. Встановлена ціна в 80-90 грн компенсує лише витрати на енергоносії - природний газ та електроенергію, залишаючи елеватор без прибутку. Лише великі агрохолдинги, що сподіваються отримати прибуток з реалізації зерна за кордон, можуть занижувати розцінки послуги сушіння за даних обставин. Більшість малих підприємств, що надають послуги сушіння зерна з використанням природного газу змушені тримати ціну вищу 100 грн за   1т/%. У Житомирській області зерно кукурудзи має вологість близько 30%. Витрати на сушіння однієї тони становлять 100 грн т/% * (30%-14,5%) = 1420 грн. Разом з іншими послугами елеватора (приймання, очищення, відвантаження…) це суттєво впливає на реалізаційну ціну зерна кукурудзи. Значна частина врожаю залишається на полі саме з причин високих цін на сушіння.

     На базі АФ «Відродження» розміщено дві зерносушарки на альтернативних видах палива.  Зерносушарка ДСП-32*2М : (пат. 139774 ) продуктивністю 64т/год теплогенератор якої (5 МВт) працює на гранулах, насіннєвих оболонках, трісці, дерев’яних відходах та ін. Зерносушарка   BRICE-BAKER  SCN-18/48 (пат. 139774 )  продуктивністю 100т/год з рекуперацією на комбінованих видах палива має газові пальники та теплогенератор на альтернативних видах палива (паливна тріска або гранули) ТПГ-1/100 (10 МВт). Загальна потужність теплогенераторів двох зерносушарок відповідає потужності 1500 побутових газових котлів для обігріву приватних будинків.

Зазвичай на сушіння  1т/% витрачається 2,5 кг гранул або оболонок вівсу. За ціни гранул 6 грн/кг витрати на паливо  становлять 15 грн. Вартість кілограму оболонок вівсу з транспортуванням (80коп) становить 2,2 грн, а витрати на паливо для сушіння – 5,5 грн. Ще нижчі затрати на сушіння з використанням паливних трісок. Внаслідок «Великого будівництва» на узбіччі загальнодержавної автомагістралі поряд з підприємстовм залишилась велика кількість зрубаних гілок, які було порубано у паливні тріски. На території підприємства було розміщено установку для сушіння трісок активним вентилюванням. Остаточну собівартість паливних трісок буде пораховано після їх використання, переважну  частину становитиме заробітна плата робочих. Підприємство пройшло сертифікацію GMP, необхідною умовою  експорту до Європи є регулярна перевірка продукції на залишки продуктів неповного згорання палива. 

Хоча обидві зерносушарки мають газові пальники, проте їх давно не використовували. Причиною цього є не тільки високі ціни на блакитне паливо, а  також велика кількість бюрократичних перешкод: проекти підключення, повірки лічильників та коректорів, встановлення вузлів бездротового моніторингу, замовлення лімітів, подача звітності… Відмова від природного газу не лише на порядок знижує собівартість сушіння, але й створює додаткові робочі місця, знижує вуглецевий слід, зменшує залежність від держави агресора.           

Геннадій Ткаченко, викладач